Ο Δήμαρχος Γρηγόρης Κατωπόδης δίπλα στους εθελοντές δασοπυροσβέστες του Βύρωνα!
25 Αυγούστου 2023

Ο Δήμαρχος Γρηγόρης Κατωπόδης δίπλα στους εθελοντές δασοπυροσβέστες του Βύρωνα!

Επίσκεψη στο Πυροφυλάκειο Βύρωνα πραγματοποίησε την Παρασκευή 25/8 ο Δήμαρχος Γρηγόρης Κατωπόδης και οι αντιδήμαρχοι Μιχάλης Καραγιάννης, Κώστας Αγγέλης και Θέμης Τέγος.

Ο Γρηγόρης Κατωπόδης ευχαρίστησε θερμά του εθελοντές για την συμβολή τους στην κατάσβεση της πυρκαγιάς της Πάρνηθας, στην οποία συμμετείχαν με δύο οχήματα του Δήμου, ένα από τα οποία παραμένει εκεί για τυχόν αναζωπυρώσεις. Συζήτησε ακόμα  μαζί τους για τις ανάγκες των εθελοντών του Κέντρου Προστασίας Δασών & Φυσικού Περιβάλλοντος Βύρωνα, οι οποίοι σε μόνιμη βάση επιτηρούν για την πυρασφάλεια του δάσους του Υμηττού.

«Ο Δήμος Βύρωνα βρίσκεται στο πλευρό των εθελοντών όλο το χρόνο και όχι μόνο στη διάρκεια της αντιπυρικής περιόδου. Οι άνθρωποι αυτοί καταβάλλουν τεράστια προσπάθεια για την προστασία του Υμηττού, ενώ ταυτόχρονα είναι παρόντες όπου τους ζητηθεί από την πυροσβεστική υπηρεσία. Τους αξίζει ένα μεγάλο μπράβο κι ένα ακόμα μεγαλύτερο ευχαριστώ από όλους μας», τόνισε ο Δήμαρχος Βύρωνα.

Πολιτική Προστασία Δήμου Βύρωνα
ΕΣΠΑ 2014-2020