Δράση ενημέρωσης στο 4ο Νηπιαγωγείο Βύρωνα, από ψυχολόγους του τμήματος Προαγωγής  & Προστασίας  Υγείας
27 Νοεμβρίου 2023

Δράση ενημέρωσης στο 4ο Νηπιαγωγείο Βύρωνα, από ψυχολόγους του τμήματος Προαγωγής & Προστασίας Υγείας

Η Διεύθυνση Κοινωνικής Πολιτικής & Υγείας του Δήμου Βύρωνα βρέθηκε κοντά σε γονείς και εκπαιδευτικούς με μία δράση ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης, στο 4ο Νηπιαγωγείο Βύρωνα, στο πλαίσιο των δράσεων πρόληψης και ευαισθητοποίησης στην κοινότητα.

Οι ψυχολόγοι του τμήματος Προαγωγής & Προστασίας Υγείας, Καλλιόπη Κατσαρού και Κυριακή Καραμπίνου, επισκέφθηκαν την Τετάρτη 22 Νοεμβρίου, το 4ο Νηπιαγωγείο Βύρωνα ύστερα από κάλεσμα των νηπιαγωγών. Η δράση περιλάμβανε την ευαισθητοποίηση σχετικά με την αναγνώριση και διαχείριση των συναισθημάτων στην προσχολική ηλικία.

Συγκεκριμένα, οι ψυχολόγοι συντόνισαν δύο ομάδες βιωματικού χαρακτήρα, εκπαιδευτικών και γονέων κατά τη διάρκεια των οποίων πραγματοποιήθηκε εποικοδομητικός διάλογος σχετικά με τη συνεισφορά του κάθε ρόλου στην ψυχοσυναισθηματική ανάπτυξη των παιδιών.

Ευχαριστούμε το 4ο νηπιαγωγείο Βύρωνα για την πρόσκληση και τη συνεργασία!

Πολιτική Προστασία Δήμου Βύρωνα
ΕΣΠΑ 2014-2020